“Körülbelül 3 éve küzdök aknéval, amit eddig minden nyáron sikerült leküzdenem. Nagyjából májustól- júniustól már nem jelenik meg és nyár közepére pedig ragyog a bőröm. Aztán jön a szeptember, és kezdődik elölről az egész. Nem változtattam az étrendemen, életmódomon, különösebben a bőrápoláson sem, így nem értem, hogy miért van. Elkeserít és már rettegek, hogy milyen borzasztó állapotok várnak rám megint a következő hónapokban, amikor tapasztalat alapján csak fokozódik a helyzet. Bármilyen tanácsnak örülnék.”
A 2000-es évek elejéig sokan gondolták úgy, hogy a szezonális akné csak egy mítosz vagy véletlen műve, de azóta több tudományos cikk is foglalkozik vele. A publikációkban leírják, hogy gyakorta megfigyelhető volt a téli hónapokban súlyosbodó tünetek, míg nyáron alábbhagytak a fellángolások. Az írások szerint ez egyén kérdése, mert olyanok is vannak, akiknél éppen fordítva történik.
A szezonális pattanásokat feltételezhetően több tényező befolyásolhatja: étrend, bőrtípust, stressz stb. Nyáron többet izzadunk, jobban tapadnak a szennyeződések, könnyebben eltömődnek a pórusok. Télen a száraz bőr és a gyors kinti-benti hőmérsékletváltozás okoz problémát az arra érzékenyeknél. A téli időszak borús időszaka a hangulatra is befolyással van és ott van a nyár utáni megnövekedett stressz is. A kutatások az étrendben és a hozzá kapcsolódó mozgásban is látnak különbséget: nyáron a sok cukros étel és ital(fagyi, üdítő stb.) megdobja a vércukorszintet, ami gyulladásos reakciókat válthat ki. De mellette sok a mozgás. Télen viszont az ünnepi édességek mellett csökken a mozgásigény. Nyáron inkább könnyű ételek fogyasztunk, télen ez nem feltétlenül igaz. Télen lecsökkent a gyulladások csökkentésében szerepet játszó D-vitamin szint is, ami szintén lehet probléma.
Amit lehet tenni (nem tuti megoldások csak javaslatok):
Gondold át az étrendedet. Meg kell próbálni egyenletesen étkezni, azaz ne legyen az, hogy nyáron nagy mennyiségben megy a cukor, fehérliszt stb. míg ősszel inkább a zöldség, gyümölcs. Közben pedig változik a kalória igény, mert változik a mozgás mennyiség. Legyen benne egyensúly egész évben.
Elképzelhető, hogy segít a D-vitamin bevitele a téli időszakokban. Ételekkel (halak) is lehet növelni a bevitelt, de meg lehet próbálni az étrendkiegészítőket is.
Stressz. Nyáron az időjárásnak, a szabadságolásnak hála, kisebb a stressz szintje rendszerint. Ennek akkor van vége, amikor elkezdődik az iskolaszezon. Az ünnepek közeledtével pedig a csúcsra jut. Az aktív mozgás segít a csökkentésében.
A bőrápolásban alaposan ismerned kell a bőrtípusodat. Ebben egy jó kozmetikus mindig a segítségedre tud lenni. Az évszakoktól függően a rutinnak is igazodnia kell a körülményekhez. A téli időszakban a száraz bőrnek kell plusz hidratálás, amit hialuronsavas készítményekkel tudsz emelni. Ez segíthet a száraz pattanások megelőzésében. A száraz, meleg levegőt is lehet kompenzálni párásítóval, így kevésbé lesz száraz a bőr. Nyáron a magas hőmérséklet és a magas páratartalom megnöveli a zsírtermelést, ez pedig eltömi a pórusokat. Ezér van, hogy sokan éppen nyáron küzdenek az aknéval. Az elengedhetetlen fényvédő pedig csak ront a helyzeten. Nekik az olajmentes fényvédő segíthet, hidratáló gél, a szennyeződések eltávolítására pedig tisztítószerek, benzoil-peroxid.
Sajnos nincs recept a szezonális akné megoldására, egyedileg kell hol ezt, hol azt változtatni és figyelni, hogy mi segít és mi nem. Mi, a Barocco Beauty Bar szépségszalonban abban tudunk segíteni, hogy alapos bőrtípus elemzést végzünk és az évszaktól függően javaslatot teszünk az otthon is használható kozmetikumokra vagy professzionális kozmetikai kezelésekre.
További fontos kérdések és hasznos válaszok a szépségápolásról 1 percben
- Milyen a jó kozmetikus?“Ti milyen gyakran jártok kozmetikushoz arc tisztitásra? Szerintetek milyen a jó kozmetikus, mi alapján választjátok ki? A jelenlegi kozmetikusom rendszeresen megvárat a kezelések előtt és egyszerre több vendége is érkezik, …
- Tippek hajhullás ellen“Van bevált módszeretek hajhullás ellen? Elég stresszes időszakomat élem, emiatt elsősorban erre tudok gondolni, hogy emiatt történik. Érdekelne, hogy milyen tényleg bevált, esetleg otthon is kivitelezhető házi praktikák vannak erre.” …
- A diódalézeres tartós szőrtelenítés és az IPL“Milyen különbségek vannak az IPL és a diódalézeres tartós szőrtelenítés között?” Az IPL és a diódalézer között az alapvető különbség, hogy az IPL által használt fény hullámhossza nem elég fókuszált. …
- Bőrviszketés tusolás után“Pár hete tusolás után azt tapasztalom, hogy viszket a lábszáram és a karom. Hiába kenem be testápolóval nem segít. Van valami ötlet, hogy ez miért lehet?” A bőrviszketés többféle okra …
- Szezonális akné, létezik?“Körülbelül 3 éve küzdök aknéval, amit eddig minden nyáron sikerült leküzdenem. Nagyjából májustól- júniustól már nem jelenik meg és nyár közepére pedig ragyog a bőröm. Aztán jön a szeptember, és …
- Szájtetoválás: el tud tűnni teljesen?“Több éve készíttettem szájtetoválást és még mindig látszik. Sokat kopott, aminek örülök, mert nem olyan színt kaptam amit vártam. Most azon gondolkodom, hogy újra csináltatom, de ezúttal máshol és halványabbra …
- Arcápolási rutin kialakítása“30 évesen kezdett el érdekelni a tudatos arcápolás. Eddig nem használtam semmit, de sokat hallottam a peptidekről, retinolról, C-vitaminról, antioxidánsokról stb. Keresgéltem az interneten is, de fogalmam sincs, hogy milyen …
- Műköröm allergia, mit tehetek?“Körmös után viszketni kezd az ujjam és ekcéma szerű pöttyök jelennek meg rajta. Pár évvel ezelőtt volt műkörmöm, de akkor semmi ilyesmi gond nem volt. Mi lehet a gond? Volt …
- Hólyagos pattanások gyantázás után“Gyantázás után nemsokkal viszketést éreztem a lábamon, majd másnapra hólyagos pattanások keletkeztek rajta. Mi lehet az oka?” Gyantázás után előfordulhat, hogy foltok vagy dudorok jelennek meg a bőrön. Ennek oka …