Mi az a PAO és lejárati idő
Szinte mindannyiunk fürdőszobai polcán lapulnak félig elfogyott, régen vásárolt, lejárt szépségápolási termék. Csábító lehet ezeket a sok pénzért és néha nehezen beszerzett termékeket időnként elővenni és használni. Ennek azonban káros következményei is lehetnek, ha nem tudjuk, hogy mi az a lejárati idő.
Mi az a PAO
Gondolkoztál már azon, hogy mit jelent a kis nyitott tégely szimbólum a bőrápoló csomagolásán? Ez a felbontás után időszak vagy angol rövidítése a PAO (Period After Opening), és arra utal, hogy a bőrápoló termék hány hónapig használható fel felbontás után. Például a „6M” azt jelenti, hogy a kibontást követően 6 hónapig használható a készítmény, ezt követően nem szabad használni. De miért?
A szépségápolási kozmetikumok számos aktív kozmetikai összetevőt tartalmaznak és néha tartósító vegyületeket is. Ez utóbbiak azt biztosítják, hogy hosszú időn keresztül ezek a vegyületek ne szenvedjenek károsodást a fény, hőmérséklet vagy levegő hatására. Ha egy termék aktív hatóanyagai már elbomlottak vagy a tartósítószerei már nem működnek, a készítmény olyan anyagokkal szennyeződhet, ami bőrirritációhoz vagy akár bakteriális fertőzéshez vezethet. És persze, senki sem szeretne olyan kozmetikumot használni, amelyben már nincs is benne a hatóanyag, értelmetlen lenne.
Ugyan ez vonatkozik a sminkelésnél használt kozmetikai termékekre is. Bár ezek aktív összetevőt jellemzően nem tartalmaznak, a termék összetevői között lehet olyan, amelyik idővel elbomlik.
Mi a kozmetikai termék lejárati ideje
Az Európai Kozmetikai Rendelet (1223/2009/EC) értelmében a kozmetikumokon egy másik dátumot is kötelező feltüntetnie a gyártóknak, amennyiben a termék eltarthatósága 30 hónapnál rövidebb. Ez pedig a lejárati dátum. Lényegében az az időtartam, amelyen belül biztonságosan használható és ellátja funkcióját a szépségápolási termék, ha nem bontották fel az eredeti csomagolást. Ha az eltarthatósági idő meghaladja a 30 hónapot, akkor nem kell feltüntetni a lejárati időt, csak a felbontás utáni időszakot a kis nyitott tégely emblémával.
A különbség tehát a felbontás előtt vagy utáni lejárat. Általában a felbontás előtti lejárati idő hosszabb, mint a felbontás utáni idő, mert az eredeti csomagolásban a termék összetevői védve vannak a külső hatásoktól. Felbontást követően mindig ellenőrizzük a kis nyitott tégelyen lévő számot és annak megfelelő ideig használjuk csak a készítményt. Ezzel megelőzhetjük a nem kívánt bőrirritációt és allergiás reakciókat.
Kerüljük a lejárt szépségápolási termék használatát mindenhol
Kozmetikai szolgáltatások során mondanunk sem kell, hogy nagyon ügyelünk a használt termékek minőségére és a lejárati időre. Lejárt szépségápolási termék még véletlenül sem kerül használatra.