Eláruljuk, hogy mikor kell bőrgyógyászhoz fordulni
Egy olyan világban, ahol nagyon sok körömjavító anyag létezik – mint például akril, gél lakk, polygél és diping por –, könnyen megfeledkezhetünk a természetes körmök ápolásáról. Végtére is, egy találkozó a manikűrössel vagy műkörömépítő szakemberrel és az ápolatlan, egészségtelen körmök azonnal eltűnnek, helyette gyönyörű, hetekig tartó manikűrré varázsolhatók. Pedig a körömbetegségek komolyabb problémára is utalhatnak.

Nem szabad azonban megfeledkezni a természetes körmök állapotáról. Természetes körmeid megjelenése és tapintása gyakran árulkodó jele lehet általános egészségi állapotodnak is. Például bizonyos körömproblémák vitaminhiányra utalhatnak, míg mások komolyabb egészségügyi állapotokra utalhatnak, amelyek orvoslátogatást igényelhetnek.
Kapcsolódó: 8 egyszerű körömápolási tipp a száraz, törékeny körmökhöz
Mindenesetre fontos tudni, hogy mire kell figyelni, ha azt gyanítod, hogy a körömbetegségek valamelyike érint téged is. Bőrgyógyászok és professzionális körömépítő szakértők hívják fel a figyelmünket, hogy mire kell figyelni körmeink ápolása során.
A körömbetegségek okai
Több bőrgyógyász és manikűrös szakember szerint is a körömbetegségek megjelenését káros összetevők, mint például a formaldehid használata is okozhatja. A formaldehidet tartalmazó körömerősítők – paradox módon – törékennyé tehetik a körmöt, és onycholysist, azaz szétválást okozhatnak.
Ezenkívül az aceton túlzott használata jelentősen kiszáríthatja a körmöt, ami ugyancsak törékennyé teszi, és hámláshoz, repedéséhez és töréshez vezethet. A legjobb, ha elkerülöd azokat a termékeket, amelyeket valamilyen körömkezelő anyagként forgalmaznak, de az eltávolításukhoz lakkeltávolító szükséges. Ezek gyakran a dicsőített átlátszó lakkok, de csak súlyosbíthatják a körömkárosodást.
A körömbetegségek egyéb okai közé tartoznak a sérülések által okozott károsodások, például a körmök agresszív csiszolása vagy a kutikula eltávolítása. A genetikai hajlamok is szerepet játszhatnak a köröm egészségében. Van egy genetikai összetevője a törékeny körmöknek, és közvetlen összefüggésben áll az öregedéssel. A körmök a tápanyagokat és oxigént a véráramból nyerik. Ha azonban hajlamos vagy a rossz perifériás keringésre, előfordulhat, hogy a körmeid nem jutnak hozzá az egészségükhöz szükséges tápanyagokhoz.
A mesterséges termékek, például körömlakk, akril vagy gél lakk túlzott használata a körmöket törékennyé és vízhiányossá teszi. A műköröm építése és eltávolításának folyamata a természetes köröm rétegeit is eltávolíthatja, szakszerűtlen eljárás során pedig károsíthatja. Egy professzionális műköröm építést nyújtó szépségszalonban gondosan ügyelnek erre és minden esetben nagy körültekintéssel végzik az eltávolítást is.
A körömbetegségek jelei
Az egészségtelen körmök látható jelei közé tartozik a köröm bordázottsága, a könnyen töredező körmök és az elszíneződés. Az American Association of Dermatology (AAD) szerint a sárgás elszíneződés a körömlakkozás vagy a dohányzás következménye lehet. Súlyos esetekben azonban a vastag és elálló sárga körmök tüdőbetegség vagy reumás ízületi gyulladás következménye is lehet.
Ha zöldesfekete elszíneződést észlelsz a körmeiden, az bakteriális fertőzés jele lehet. A körömkön lévő sötét fekete csík azonban bőrrák jele lehet. Az AAD azt javasolja, hogy a körmök bármilyen elszíneződése láttán foglalj időpontot bőrgyógyászhoz, hogy teljes mértékben megértsd az okot és megfelelő kezelést kapj.
A körömbetegségek egyéb látható jelei közé tartoznak a barázdák, a gödrösödés és a körmök beduzzadása. A mély barázdák hasadékok a körömágyban, a köröm gödrösödés. Úgy néz ki, mintha valaki mély karcolásokat, barázdákat vájt volna a körmödbe. A körömgombásodás jele az ívelt körmök megjelenése, amelyek az ujjbegyeket is megnagyobbíthatják, és néha tüdőproblémákra utalhatnak. A körmökben lévő barázdák általában nem adnak okot aggodalomra, de annak jele lehet, hogy valami lelassította vagy leállította a köröm növekedését egy időre, majd újra növekedésnek indult, mondja az AAD. Ennek ellenére a köröm gödrösödés gyakori a pikkelysömörben szenvedőknél, ami szintén okozhat körömrepedést is, ami az egészségtelen körmök újabb jele.
Az egyre vastagabb vagy vékonyabb körmök is annak a jelei, hogy nem egészségesek. Amikor a körmök annyira elvékonyodnak, hogy elkezdenek besüllyedni a közepükön, és kanál alakúnak tűnhetnek, vashiány miatt lehet.
Megoldások a körömbetegségek megelőzésére
Az egészséges körmök természetes fényűek, és rugalmasak. Egyenletes körömlemezük, rózsaszín körömágyuk tiszta fehér véggel és sértetlen kutikulával rendelkezik. Ha természetes körmeid nem így néznek ki, akkor a legjobb, ha felkeresel egy bőrgyógyászt vagy manikűrös szakembert, aki szakvéleményt, tanácsot ad.
Az egészséges körmök megőrzése érdekében tarts egy kis szünetet az olyan túlzottan záró termékek használata között, mint a gél lakk, akril és jól záródó lakk. Ha nem teheted meg, ügyelj arra, hogy gyengéden történjen az eltávolításuk. Az eltávolítás után pedig olyan termékeket használj, amelyek ápolják a körömlemezt és a köröm körülötti területeket is egyaránt. Keress olyan körömápolási termékeket, amelyek tudományosan alátámasztottak és természetes összetevőket tartalmaznak.
A köröm kutikulaolajjal történő hidratálása sokat segíthet. A körmök szeretik az olajat és a kondicionálót. Ne feledd, a körmök keratin fehérjéből állnak, ezért olyan gyengéden kell bánni velük is, mint ahogy a hajaddal teszed.
Fontos, hogy tartsd be a napi étrend-kiegészítők fogyasztását, például C-vitamin, biotin, cink, vas és magnézium, hogy biztosítsd körmeid számára a szükséges tápanyagokat ahhoz, hogy egészségesek és erősek maradjanak.
Frissítés: 2023. június
Az elmúlt években még nagyobb hangsúlyt fektetünk a körömápolásra, hiszen szépségünk és egészségünk egyik fő összetevőjévé vált. A COVID-19 járvány hatására sokan otthon próbálták megoldani a manikűr és pedikűr szükségletüket, ami sajnos számos új kihívást hozott a körömápolás területén.
Egyre több ügyfelünk jelezte, hogy problémái adódtak a körmeikkel az otthoni ápolás során. A leggyakoribb problémák közé tartozik a köröm elszíneződése, a körömlemez leválása, a körömágy gyulladása és a körömgomba.
Az otthoni manikűr és pedikűr gyakran a nem megfelelő technikák és eszközök használatával jár, amelyek károsíthatják a körmöket és a körömágyat. Az ilyen károsodások gyakran hosszú távú problémákat okoznak, és könnyen fertőzéshez vezethetnek.
Ezen túlmenően, a COVID-19 járvány idején sokan jelentkeztek olyan körömbetegségekkel, amelyeket stressz vagy szorongás okozott. Az ilyen betegségek közé tartozik a körömrágás, a körömleválás, a körömágy gyulladása és a köröm deformitások.
Ha bármilyen körömbetegség tünetét észleled, fontos, hogy azonnal fordulj szakemberhez. A körömbetegségek komoly egészségügyi problémákat okozhatnak, ha nem kezelik őket megfelelően.
Az otthoni körömápolás is rendben van, de fontos, hogy megfelelő technikákat és eszközöket használjunk, és mindig forduljunk szakemberhez, ha probléma merül fel.
Végül, a stressz és a szorongás is hozzájárulhat a körömbetegségekhez. Ha stresszes vagy szorongó időszakon mész keresztül, és észleled, hogy a körmeid egészségén változások történt, keress fel egy szakembert.