Kondicionáló balzsam nem csak a hajadhoz készül
Különleges erő rejlik az egészséges, erős körmökben, függetlenül attól, hogy körömfestéket viselsz, lakkmentesen érzed jól magad, vagy szereted az egyszerű, semleges körmöket. Az egészséges körmök és a jól ápolt kutikula is a látható önbizalomnövelők közé tartoznak, ellentétben egy divatos fehérneművel vagy csodálatos zoknival, amit csizmádba rejtve viselsz. Olvass tovább és megtudhatod, mi az a 8 körömápolási tipp, amit száraz és törékeny körmökhöz ajánlunk.

Függetlenül attól, hogy a körömápolás egyfajta önápolás, kényeztetés vagy csak rutin karbantartás, a körmök csúcsformában tartása megtérülő befektetés. És itt van a jó hír: az egészséges körmök nem pénzt, hanem időt igényelnek.
Az erősebb, hosszabb körmök elérésének legjobb módja az egyszerű életmódbeli szokások követése, nem pedig a drága körömápoló eszközök és termékek használata. De az egészséges körmök elnyerése azt is jelenti, hogy fel kell hagyni néhány rossz szokással, például azzal, hogy körmeidet beépített zsebkésként használod. Fontos lépés körmeid rendszeres ellenőrzése is, mert felismerve a különféle körömbetegségek tüneteit, a kezelése és gyógyítása is egyszerűbb lesz. A megvalósítható, hasznos körömápolási tippekért szakértők véleményeit szedtük össze. Kövesd ezeket a lépéseket, és erősebb, hosszabb körmeid lesznek.
01 | Hidratáld a körmeidet
A hidratálás az egészséges bőr jól ismert titka, de a körömápolás során gyakran figyelmen kívül hagyják. Míg a száraz, törékeny körmök oka számos tényező eredménye lehet, végső soron nedvesség hiányára utalnak. A megfelelő hidratálást ezért tekintsd a körömápolási rutinod alapjának. Kézápoló krém használatakor fordíts egy kis figyelmet körmeidre is. Rengeteg hidratáló körömápoló termék kapható a piacon, de a hidratáló krém alkalmazása valójában csak a siker egyik fele.
02| Hagyd békén a kutikuládat
Mi az a kutikula?
A kutikula az a vékony, rugalmas, szinte láthatatlan elhalt bőrsejtek félkör alakú rétege, amely kitolódik a körmök tövében található eponychium élő bőrszövet alól, és befedi a látható körömlemez hátulját. A körömhöz való tapadása miatt fontos védelmi funkciója van: feladata, hogy megvédje a köröm és az körömágy (epidermisz) közötti területet a baktériumokkal szemben.
A körömápolás során a kutikulát gyakran eltávolítják, hogy a rajta felgyülemlett szennyeződéseket és elhalt bőrsejteket eltávolítsák. Azonban az eltávolításnak nem szabad erőszakosnak lennie, és a kutikula védelmi funkcióját sem szabad veszélyeztetni. A legjobb, ha csak azokat a szabadon álló, felesleges kutikulákat távolítjuk el, amelyek már megkeményedtek és azokat is csak óvatosan és kíméletesen szabad.
Bevett gyakorlat, hogy levágják, visszanyomják vagy megpróbálnak teljesen megszabadulni a kutikulától. De a kutikula nem ellenség. Valójában a kutikula a köröm természetes védőrétege. A körömbőröddel (eponychium) való összetorlaszolás sokkal több kárt okozhat, mint hasznot. A sérült kutikula, de különösen az eltávolítása során megsérült, élő bőrszövetekből álló körömágy, sebezhetővé teheti a körmöket, és fertőzésveszélynek is ki lesz téve.
A rosszul karbantartott kutikulák dominóhatást válthatnak ki. Ha a kutikula kiszárad vagy megsérül, az megsértheti a körömágyat, és befolyásolhatja a köröm növekedését is. Ennek elkerülésére hidratáld a körömbőrt krémmel vagy kutikulaolajjal, hogy megvédd és erősítsd körmeidet.
03 | Kerüld a vízzel való érintkezést
Nem, nem kell abbahagyni a kézmosást vagy a zuhanyzást és kesztyűt sem kell felvenned hozzá, de ügyelj arra, hogy hogyan csökkentheted a körmök vízzel való érintkezésének idejét. A túlzásba vitt vízzel való érintkezés gyengítheti a köröm szerkezetét. A nedves haj különösen sérülékeny, és a nedves tincsek kezelésénél alkalmazott óvatosság, a nedves körmök ápolásra is vonatkozik. Mosogatáshoz vagy hosszabb ideig tartó vizes tevékenységhez, mint amilyen egy befőzéshez szükséges gyümölcsmosás lehet, vedd fontolóra a gumikesztyű viselését.
Tudod, milyen puha és hajlékony a köröm egy hosszú fürdés után? Fontold meg ezt: A köröm olyan, mint egy szivacs. 1000-szer jobban felszívja a vizet, mint a bőr, így a víz könnyen bejuthat a köröm mélyebb rétegeibe. A túlzott vízterhelés jelentősen megterhelheti az érzékeny körömsejteket, ami végső soron a köröm ridegségéhez, hámlásához és töréséhez vezethet.
A hagyományos vagy japán manikűr előtti túlzásba vitt áztatási idő ezért is rossz gyakorlat. Ez nemcsak sebezhetőbbé teszi a körmöket a fertőzésekkel szemben, de azt sem teszi lehetővé, hogy a körömlakk jól megtapadjon és sokáig tartson.
04 | Légy óvatos a körömápolás során
A legjobb körömápolás a gyengéd ápolás. Először is, kerüld el a körmeid invazív ásását. Néha az emberek megragadják a körömreszelő hegyes végét, és a körmük alá ásnak, hogy eltávolítsák a szennyeződést. Ez rossz ötlet, mert elválaszthatod a körömlemezt az alatta lévő körömágytól, és bakteriális gombás fertőzés alakulhat ki a köröm alatt.
Hasonló okok miatt érdemes ellenállnod annak a késztetésnek is, hogy körmeidet helyettesítő eszközként használd, bármilyen kényelmesnek is tűnik. Például rengeteg más kreatív mód is van egy üdítősdoboz kinyitására vagy két LEGO kocka szétszedésére. Ha pedig akril- vagy zselés manikűrt viselsz – amit csak átgondoltan szabad megtenned –, fontos a megfelelő eltávolítás. Amikor eltávolítod az akril lakkot és gél lakkot, akkor valójában eltávolítod a körömlemez felső rétegét is, és ez gyengíti a körmödet.
05 | Kezeld a körmödet úgy, mint a hajadat
Ez az új aranyszabály. A haj és a köröm egyaránt keratin fehérjékből áll, ezért logikus, hogy az ápolásukra ugyanazok a szabályok érvényesek. A haj és a körmök is kiszáradhatnak és károsodhatnak a túlzott igénybevételtől. A gyakori lakkeltávolítás, a gél lakkok és az akrilok azt teszik a körmökkel, mint a festékek, vegyszerek és a hőkezelés a hajjal.
Ahogy a hidratálás segíthet a hajproblémákon, például a göndörödés és a töredezett hajvégek kezelésében, a száraz és törékeny körmök javításában is segíthet.
Érdemes megismételni: a hidratálás az alap. Ugyanúgy, ahogyan kondicionálod a hajadat, a kutikulát is kondicionálni kell, hogy elősegítsük az egészséges, növekvő körmöket.
06 | Nézd meg az időjárás-előrejelzést
A tél nehéz időszak a bőr, a haj és a körmök számára egyaránt. A hűvös, száraz időjárás nemcsak a körmök törékennyé válását okozhatja, hanem a szélsőséges hőmérséklet-ingadozások a szabadba kerüléstől a beltérig további károkat okozhatnak. A fűtött otthonokból vagy irodákból a hűvös, szabad levegőre történő kilépés a körömsejtek összehúzódását és ismétlődő kitágulását okozhatja. Ez sejtek közötti gyengülést eredményezhet, ami végül töréshez vezethet. Okos dolog, ha télen mindig kesztyűt viselsz, és, hidratálj, hidratálj, hogy védd a kezed bőrét és a körmeidet is az időjárástól.
07 | Gondold újra a körömápoló eszközeidet
Körömreszelő: A régi csiszolólapok helyett, amelyek mikroszkópos méretű szakadásokat hoznak létre a körömben, és amelyek repedéshez és hámláshoz vezetnek, válassz üveg vagy kristály körömreszelőt.
Körömlakklemosó: A legjobb lenne, ha teljesen elkerülnéd a körömlakklemosót. De mivel a legtöbben nem fogunk teljesen lemondani a szép manikűr öröméről, jobb, ha nem acetonos eltávolítókat használunk, amelyek hidratáló olajokat és összetevőket is tartalmaznak.
Körömkefe: Ahelyett, hogy olyan eszközökkel vájnál a körmeid alá, mint a reszelő hegye, használj gyengéd körömkefét a szennyeződések eltávolításához. Ha egy utazás alkalmával véletlenül otthon hagyod, akkor sincs semmi baj. Találékony alternatívaként használj helyette egy plusz fogkefét, amely melletted hever.
Körömnövesztő termékek: Nagyon sok úgynevezett körömkezelő vagy körömnövelő termék a piacon valójában tiszta körömlakk, marketing adalékokkal, és ezeknek nincs tudományos alátámasztása a hatékonyságra.
08 | Legyél türelmes a körömnövekedéssel
Ha krónikus körömrágó vagy, akkor tudod, milyen győzelmi érzés, ha végre tovább nő a körmöd az ujjbegyeidnél. Az egészséges szokások és a türelem kifizetődik a körömápolásban is. De az elsődleges hangsúlyt arra kell összpontosítani, hogy kitaláljuk, hogyan erősítsük meg a körmünket, nem pedig a gyors körömnövesztés rejtvényének megoldásán fáradozni.
Az erősebb körmök hosszabb körmökhöz vezethetnek, ha jó körömápolást gyakorolsz, de mindez időbe telik. Ha törékeny körmökkel és folyamatos töréssel küzdessz, okos dolog, ha rövidre vágod a körmeidet, amíg visszanyeri erejét. Akkor meglesz a kiindulási alap, amelyre szükség van a hosszabb növekedéshez.
Update 2023. június 10.
A körmök tükrözik általános egészségünket, ezért olyan fontos a megfelelő körömápolás. A frissítésünkben összeszedtük ezért a bőrgyógyászok tippjeit a körmök egészségének megőrzéséhez:
- Tartsd a körmöket tisztán és szárazon.
- Vágd egyenesen a körmeidet. Használj éles körömollót. Enyhén kerekítsd le a körmöket a csúcsoknál a maximális szilárdság érdekében.
- Körömkreszelővel való reszeléssel tartsd formásan a körmeidet.
- Ne rágd a körmödet és ne távolítsd el a kutikulát. Ez károsíthatja a körmöt.
- Ne használd a körmödet eszközként, például ne nyiss ki a papírdobozokat vele.
- Rendszeresen vágd le a lábkörmeidet. Ha röviden tartod őket, minimálisra csökkented a traumák és sérülések kockázatát.
- Ha a lábkörmeid vastagok és nehezen vághatók, áztasd a lábadat meleg sós vízben. Keverj el egy teáskanál sót fél liter vízben, és áztasd benne 5-10 percig.
- Kerüld a benőtt köröm „kiásását”, különösen, ha fertőzött és fáj. Ha benőtt körömmel szenvedsz, fordulj pedikűrös szakemberhez kezelés céljából.
- Viselj megfelelően illeszkedő cipőt. Váltogasd a cipőidet minden nap.
- Viselj papucsot uszodában vagy fürdőben és a nyilvános zuhanyzókban. Ez csökkenti a körömbe kerülő gomba által okozott fertőzések kockázatát.
Ha körmeid megváltoznak, megduzzadnak vagy fájdalmat okoznak, keresd fel pedikűrösünket, mert ezek komoly körömproblémák jelei lehetnek. Ha cukorbetegségben szenvedsz vagy rossz a keringésed, különösen fontos, hogy minden körömproblémát kezeltess minél hamarabb. Ha kérdéseid vagy aggályaid vannak a körmeid ápolásával kapcsolatban, keresd fel szépségszalonunkat.